sobota, 21 marca 2015

145. USAKolejnym stanem w mojej kolekcji jest Kalifornia - marzenie nastolatek, kwintesencja amerykańskiego stylu życia i naszych wyobrażeń o tym kraju. 
Jak widać nawet po tej śmiesznej, rysunkowej mapce, Kalifornia jest bardzo zróżnicowanym stanem. Z jednej strony mamy tu osiem z pięćdziesięciu największych miast USA, z drugiej bogactwo natury w postaci lasów pełnych ogromnych sekwoi na północy, pustynią Mojave na południowym wschodzie, górami Sierra Nevada oraz wybrzeżem Pacyfiku na wschodzie stanu. Mamy tu słynną Dolinę Śmierci (Death Valley), która jest najniżej położonym miejscem w USA, ale również Dolinę Kalifornijską, która jest jednym z najbardziej wydajnych rolniczo miejsc na świecie. Oto garść informacji na temat tego ciekawego stanu:

1. Przydomkiem Kalifornii jest oczywiście "The Golden State", czyli Złoty Stan. Motto to "Eureka", które odnosi się do odkrycia złóż złota w XIX wieku.
2. Jedna z sekwoi rosnących w California's Kings Canyon National Park, mająca ponad 90 metrów wysokości, została ogłoszona "National Christmas Tree", czyli Narodową Choinką Bożonarodzeniową.
3. Gdyby Kalifornia ogłosiła autonomię, znalazłaby się na 8. miejscu na liście najbogatszych krajów.
4. Hrabstwo Alpine jest jednym z najmniejszych hrabstw w państwie - nie ma tam ani szkoły, ani dentysty, ani nawet bankomatów czy oświetlenia ulicznego.
5. W całym stanie rozmieszczonych jest ok. pół miliona sejsmografów, które mają za zadanie wykryć wczesne trzęsienia ziemi.
6. Dolina Napa jest jednym z najwspanialszych regionów winiarskich na świecie. W winnicach uprawia się takie gatunki, jak Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Pinot Noir, Merlot czy Zinfander. 2 komentarze:

  1. Moja koleżanka przez parę lat mieszkała w Kalifornii, swoje pierwsze trzęsienie ziemi dość mocno przeżyła, mocno narzekała na upały które tam panują, bo musiała z dzieckiem siedzieć w domu :( Teraz wróciła z mężem do Polski :) Nie wiem na jak długo bo ich nosi po świecie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie dziwię się, też bym pewnie spanikowała. Chciałabym kiedyś wybrać się na zwiedzanie tego stanu, ale nie wiem, czy chciałabym mieszkać w tak tłocznym miejscu ;)

    OdpowiedzUsuń