piątek, 4 września 2015

148. Zjednoczone Emiraty Arabskie


Abu Dhabi - czy też po polsku, Abu Zabi - jest stolicą emiratu o tej samej nazwie, a także całego kraju, który w ciągu kilkudziesięciu lat zmienił się z pustyni w największe siedlisko luksusu, jakie widział świat.
Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Bardzo możliwe, że jeśli usłyszycie o czymś największym, najbogatszym, najnowocześniejszym, będzie się to znajdować właśnie w tym kraju. Wjeżdżając do Dubaju mamy wrażenie, jak z nowoczesnej wersji "Baśni tysiąca i jednej nocy". Oto kilka ciekawostek z kategorii "naj":
1. Największy budynek świata, czyli Burj Kalifa, ma wysokość 828 metrów (163 piętra). Znajduje się w nim najwyżej położony meczet (158. piętro) oraz jest największym miejscem pracy i zamieszkania (35 tysięcy osób). Dodatkowo, jest to budynek z największą różnicą temperatur między parterem, a ostatnim piętrem (aż 10°C!).
2. Burj al-Arab to jedyny siedmiogwiazdkowy hotel świata. Ceny za noc zaczynają się od kilku tysięcy złotych.
3. Policja w Dubaju ma do dyspozycji takie samochody, jak Lamborhini Aventador, Ferrari FF, Aston Martin One-77, czy Bugatti Veyron.
4. Największe centrum handlowe na świecie, Dubai Mall, ma powierzchnię ponad 112 ha. Znajduje się w nim ponad 1200 sklepów, stok narciarski oraz akwarium o pojemności 10 milionów litrów.
5. Największy meczet świata, Sheikh Zayed (widoczny w prawym górnym rogu pocztówki), ustanawia nowe znaczenie słowa "przepych". Żyrandole wykonane z kryształów Swarovskiego, największy, ręcznie tkany dywan, o wadze 35 ton, a do tego wszędzie obecne witraże, marmury i kamienie szlachetne. Ściana Kibla, w stronę której modlą się muzułmanie, jest w całości pokryta białym złotem.

4 komentarze:

 1. Piękne widoki, szkoda tylko, że jest czarna ramka zamiast białej. Pocztówka byłaby wtedy taka bardziej elegancka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Poza tym w czarnej ramce zdjęcia trochę giną i nie widać, że napis "Abu Dhabi" jest złoty ;)

   Usuń
 2. Zgadzam się z Weroniką, szkoda że ramka nie jest biała, ale mimo wszystko pocztówka jest ładna :)

  OdpowiedzUsuń