piątek, 13 maja 2016

159. Estonia

Kolejny nowy kraj u mnie na blogu. Kartkę dostałam od mojego niezawodnego narzeczonego, który w każdym miejscu stara się znaleźć dla mnie pocztówkę :) 
Estonia jest krajem niezbyt oddalonym od naszego, a wciąż niezbyt popularnym turystycznie. Myślę, że warto się tam wybrać ze względu na piękną przyrodę i przyjaznych ludzi, którzy lubią Polaków jako nację. Oto kilka ciekawostek na temat tego miejsca:

1. Mimo, że Estonia kojarzy nam się z krajem słowiańskim, tak naprawdę jest on bardziej skandynawski. Nawet język estoński jest najbardziej podobny do fińskiego. Interesujące jest to, że wiele słów kończy się na "-seks", przez co Estończycy mówią, że posługują się najseksowniejszym językiem świata.
2. W Estonii jest najwięcej kraterów po uderzeniach meteorytów na jednostkę powierzchni.
3. Jest to ojczyzna Skype'a i Hotmaila.
4. "Studnia Czarownicy" to unikatowe zjawisko, które jest dużą atrakcją turystyczną. Po obfitych opadach koryta podziemnych rzek napełniają się wodą. Wówczas ta studnia, o głębokości ponad 2 metrów zaczyna "kipieć" - tworzy się gejzer, który wyrzuca ponad 100 litrów wody na sekundę. Według estońskich legend, dzieje się tak w momencie, gdy czarownice chłostają wodę gałęziami drzew.
5. Średnia wieku wśród estońskich rządzących i osób w partiach politycznych jest bardzo niska. Mówi się, że dzięki temu są tam wdrażane tak radykalne reformy.
6. Kiiking to sport, który krótko mówiąc polega na.. huśtaniu się. Celem zawodników jest wykonanie pełnego obrotu, a im dłuższe pionowe słupy konstrukcji, tym lepiej. Rekord to 7,02 m.
7. Dostęp do WiFi obejmuje 98% kraju, również leśne głusze i niezamieszkane wyspy. 

6 komentarzy:

 1. Widziałam kiedyś tę pocztówkę i mnie ona oczarowała. Widok jest wspaniały!
  Nie miałam pojęcia o tym najseksowniejszym języku świata, ale w sumie jest to dość zabawne :D
  WiFi nawet w głuszy? Brzmi bardzo dobrze dla fanów łączności ze światem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie miałam o tym pojęcia :D Mam jeszcze w zanadrzu sporo takich ciekawostek i kilka innych kartek z Estonii, które pojawią się niebawem :)

   Usuń
 2. Znakomita pocztówka i świetne informacje o kraju :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny :) Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Bardzo fajna pocztówka :) Szczerze mówiąc Estonia nigdy mi się nie kojarzyła ze Słowianami a zawsze właśnie ze Skandynawią :) Bardzo fajne ciekawostki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, starałam się wybrać te najlepsze :)
   Wielu osobom kojarzy się ze Słowianami, bo była częścią ZSRR.

   Usuń