wtorek, 24 maja 2016

161. Polska


Razowy, pszenny, na zakwasie, z ziarnami. Jaki by nie był, mało kto potrafi sobie wyobrazić całkowite porzucenie chleba, który od dzieciństwa towarzyszy nam przy śniadaniu, obiedzie i kolacji. Polski chleb uchodzi za najpyszniejszy na świecie i naprawdę ciężko się z tym nie zgodzić - każdy obcokrajowiec, którego gościłam, był zdumiony ilością rodzajów naszego pieczywa i jego smakiem. Wydaje się, że chleb to bardzo podstawowa i prosta sprawa, ale czy wiedzieliście, że:
1. chleb wypieka się od tak dawna, że jego ślady znaleziono nawet w grobowcu Tutanchamona?
2. Mikołaj Kopernik wydał "Obrachunek wypieku chleba", czyli dzieło, w którym znajdował się przepis oraz tablice umożliwiające wyliczenie cen chleba?
3. nazwa "Betlejem", czyli miasta narodzin Chrystusa, oznacza "dom chleba"?
4. rogaliki zostały wymyślone w Wiedniu dla rycerzy, którzy wyruszali na wyprawy krzyżowe?
5. bagietki również mają wojenne pochodzenie - ich charakterystyczny kształt miał zmieścić się w kieszenie spodni żołnierzy?
6. w średniowieczu osoby, które jadły za dużo chleba, mogły przypadkiem zostać oskarżone o czary - wszystkiemu winne były grzyby pasożytujące w kłosach zbóż, po których mogły wystąpić halucynacje?

3 komentarze:

  1. Ja lubię świeży chleb z piekarni, jest wtedy chrupki, ma inny środek i jest w smaku lepszy niż te kupne w hipermarketach, zwłaszcza te foliowane, które są takie gumiaste. Ale teraz rzadko jemy chleb w domu, bo w ogóle w domu jemy przeważnie tylko obiady, jak już to ja ewentualnie do pracy kupuje sobie chlebek razowy z różnymi dodatkami, a N robię kanapki do pracy z bułek. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię kulinarne pocztówki, a do tej mam słabość, ponieważ przywołuje we mnie rodzinne chwile. Świeży wypieczony chleb prosto z miejscowej piekarni z masłem albo dżemem. Jeszcze ciepły, mniam! Niemiecki czy holenderski chleb smakuje nieco inaczej niż polski i nie dziwię się, że niektórzy za nim tęsknią :) No i francuskie bagietki, ajj zjadłabym znów jakąś :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ładnie piszesz :) życzę Ci mnóstwa pięknych niespodzianek w skrzynce pocztowej. Postcrossingowe pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń