środa, 22 czerwca 2016

164. Chiny


To jest kartka, z którą miałam nie lada problem. Nadawca nic o niej nie napisał, a na odwrocie wszystko było po chińsku, przez co nie miałam pojęcia, co przedstawia. Długie poszukiwania sprawiły jednak, że najbardziej prawdopodobne jest, iż ta pocztówka przedstawia Kuan Yin, dlatego jej poświęcę dzisiejszy post.
Kuan Yin, czy też Guanyin, to bogini buddyjsko-taoistyczna, która jest główną postacią chińskiego panteonu buddyjskiego. Jest to bodhisattva, czyli dusza, która wyzwoliła się już z saṃsāry (koła następujących po sobie wcieleń), jednak świadomie postanowiła nie osiągać stanu nirvany. Pozostała wśród ludzi, aby pomagać im w wyzwoleniu się od lęków i egoistycznego podejścia. O Kuan Yin istnieje wiele legend.  
Jedna z nich opowiada o tym jak Kuan Yin przysięgła nie spocząć dopóki nie wyzwoli wszystkich istnień z saṃsāry, jednak mimo ogromnych wysiłków na Ziemi wciąż było mnóstwo nieszczęśliwych ludzi, a gdy próbowała zrozumieć jak im pomóc jej głowa pękła na 11 kawałków. Wówczas Budda aby jej pomóc obdarzył ją jedenastoma głowami, co sprawiło, że słyszała wszelkie cierpienia, ale gdy wyciągała ramiona aby im pomóc wszystkim, którzy tego potrzebowali, z przeciążenia również jej ręce rozprysły się na kawałki. Budda zamiast dwóch obdarował ją tysiącem rąk, by mogła działać skutecznie, dlatego w wielu miejscach czci się ją jako Kuan Yin O Tysiącu Dłoni, którą widać na pocztówce.

Ten wpis nie powstałby, gdyby nie wspaniałe informacje z bloga krainablogini. Bardzo dziękuję! :)


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz