niedziela, 22 marca 2015

146. Polska


Obrazek co prawda jesienny, ale wędrówki po górskich szlakach kojarzą się głównie z wakacjami i latem, na które większość ludzi czeka już z utęsknieniem. Odwiedziłam już wszystkie góry, poza Świętokrzyskimi, ale to w Beskidach zakochałam się najbardziej. Łatwe do podejścia i nie tak popularne jak Tatry, sprawiają, że jest to idealne miejsce na spokojną wędrówkę, bez mijania po drodze masy turystów. Jeśli ktoś do tej pory jeździł w inne górskie rejony, polecam małą odmianę i wybranie się w Beskidy - gwarantuję, że nie będziecie żałować :)


 

sobota, 21 marca 2015

145. USA



Kolejnym stanem w mojej kolekcji jest Kalifornia - marzenie nastolatek, kwintesencja amerykańskiego stylu życia i naszych wyobrażeń o tym kraju. 
Jak widać nawet po tej śmiesznej, rysunkowej mapce, Kalifornia jest bardzo zróżnicowanym stanem. Z jednej strony mamy tu osiem z pięćdziesięciu największych miast USA, z drugiej bogactwo natury w postaci lasów pełnych ogromnych sekwoi na północy, pustynią Mojave na południowym wschodzie, górami Sierra Nevada oraz wybrzeżem Pacyfiku na wschodzie stanu. Mamy tu słynną Dolinę Śmierci (Death Valley), która jest najniżej położonym miejscem w USA, ale również Dolinę Kalifornijską, która jest jednym z najbardziej wydajnych rolniczo miejsc na świecie. Oto garść informacji na temat tego ciekawego stanu:

1. Przydomkiem Kalifornii jest oczywiście "The Golden State", czyli Złoty Stan. Motto to "Eureka", które odnosi się do odkrycia złóż złota w XIX wieku.
2. Jedna z sekwoi rosnących w California's Kings Canyon National Park, mająca ponad 90 metrów wysokości, została ogłoszona "National Christmas Tree", czyli Narodową Choinką Bożonarodzeniową.
3. Gdyby Kalifornia ogłosiła autonomię, znalazłaby się na 8. miejscu na liście najbogatszych krajów.
4. Hrabstwo Alpine jest jednym z najmniejszych hrabstw w państwie - nie ma tam ani szkoły, ani dentysty, ani nawet bankomatów czy oświetlenia ulicznego.
5. W całym stanie rozmieszczonych jest ok. pół miliona sejsmografów, które mają za zadanie wykryć wczesne trzęsienia ziemi.
6. Dolina Napa jest jednym z najwspanialszych regionów winiarskich na świecie. W winnicach uprawia się takie gatunki, jak Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Pinot Noir, Merlot czy Zinfander. 



144. Rosja


Nietrudno domyślić się, że zorza polarna to jeden z moich ulubionych pocztówkowych tematów. Pisałam o niej, m.in. TU i TU. Dziś poświęcam jej kolejny post ze względu na jej wyjątkową aktywność w tym tygodniu - 17 marca, w dzień św. Patryka, była ona widoczna niemalże w całej Polsce! Warunki do obserwacji były doskonałe ze względu na bezchmurne niebo i nieobecność Księżyca, który zbliżał się do fazy nowiu. Dodatkowo mogliśmy się cieszyć rzadkimi kolorami zorzy, czyli różowym i fioletowym. Żałuję, że studiuję w dużym mieście i nie miałam możliwości pojechania na obrzeża i obserwacji tego pięknego zjawiska, ale powstało bardzo dużo zdjęć i filmików, które udokumentowały to zdarzenie. Poniżej przedstawiam Wam jeden z nich, zarejestrowany przez Pawła Dobies:


 

środa, 4 marca 2015

143. Czechy



Do Białegostoku niespodziewanie wróciła zima - w wielkim stylu! Gdy rano odsłoniłam rolety osłupiałam na widok grubej pokrywy śnieżnej. W innej części Polski śnieg stopniał przez dzień, ale nie na Podlasiu - tutaj cały dzień powtarzały się śnieżyce, które przyniosły grube płatki śniegu, wiatr i śliskie chodniki. A akurat w poniedziałek kupiłam hiacynty w doniczce, żeby przywołać wiosnę...